Vitaminboost i veckans triotema hos Ugglan&Boken!
Hungerspelen av Suzanne Collins var en glad överraskning, jag var lite tveksam eftersom den blev en så populär film… Men boken är faktiskt mycket underhållande! En intressant trilogi på temat kunskapskrig och propaganda. Kommunikation som vapen. Vilket tuffa huvudpersonen Katniss förstår att utnyttja till max när hon manipulerar gladiatorspelsproducenterna genom att äta giftiga bär i direktsändning.
Sofi Oksanens Utrensning är hemsk, hemsk. Men den har också så fina små detaljer, som den oförglömliga och fantastiskt skildrade scenen när huvudpersonen och hennes mormor rensar hallon och hallonmaskarna kryper på emaljtallriken i det lilla estniska torpet. Så detaljerat att en nästan tror att en var där själv.
Till min egen förvåning kom jag också plötsligt ihåg en favoritbok från min barndom: Nu seglar Pip-Larssons av Edith Unnerstad. Jag älskade den berättelsen! Om sex syskon som åker ut och seglar ett par veckor på egen hand, en riktig sommardröm. Bland annat kommer de till Möja och ”hjälper en dam i nöd” genom att plocka jordgubbar. Undrar om den håller för läsning än idag? Genderperspektivet var väl inte på topp om jag minns rätt… Men segeläventyret kan ju vara underhållande ändå.
Bonustips: Det finns annan frukt än apelsiner av Jeanette Winterson. Otäck uppväxtskildring på HBTQ-tema, med en särskilt läskig religiös adoptivmamma som huvudantagonist. Läs den.
Hungerspelen och Utrensning har jag läst, men jag minns inte bärscenerna 😳
GillaGilla
Fascinerande hur många som tar upp Wintersons bok! Måste nog leta upp den!
GillaGilla
Hungerspelen har jag läst 🙂
GillaGilla
Utrensning har jag läst. Bra bok. Kul att du har valt. Bär inne i böckerna.
GillaGilla
hallonmaskar… är nästan naturligt 🙂
GillaGilla
Så kul att du valde frukt eller bär i handlingen! Utrensning är verkligen bra!
GillaGilla
Jag har läst alla i din trio. Bra allihop!
GillaGilla
Kul att du tipsar om Wintersons bok. Som du säkert sett när du kollat runt så tycks majoriteten ha fått med just den boken.
GillaGilla
Oksanen har jag lät och gillat mycket. Winterson gillade jag också. Pip – Larsson har jag inte läst. och inte Hungerspelen. jag tyckte att den verkade så grym
GillaGilla
Det finns annan frukt än apelsiner är nog veckans mest populära bok 🙂 Hungerspelen och Utrensning har jag läst. Faktum är att jag stod och tittade på Utrensning här om dagen och funderade på att läsa om den.
GillaGilla